Златна топка: По 4. пат Роналдо

0
epa04019370 Real Madrid's Portuguese striker Cristiano Ronaldo receives the FIFA Men's World Player of the Year 2013 award during the FIFA Ballon d'Or 2013 gala at the Kongresshaus in Zurich, Switzerland, 13 January 2014. EPA/STEFFEN SCHMIDT
loading...
Кристијано Роналдо ја освои „Златната топка“ која France Football му ја доделува на најдобриот играч во светот. Португалецот во 2016 година ја освои Лигата на шампионите со Реал и Европското првенство со Португалија.
Кристијано Роналдо четврти пат во кариерата ја освои „Златната топка“, претходно оваа престижна награда ја освојуваше во 2008, 2013 и 2014 година.
Роналдо има една „Златна топка“ помалку од Лионел Меси. Овој тандем ја освои секоја „Златна топка“ од 2008 година досега.
На свечената церемонија во Париз, Роналдо не беше присутен, бидејќи со Реал замина за Јапонија каде ќе настапи на Светското клупско првенство. Наградата на Португалецот ќе му биде врачена на 19. декември.
Извор www.sitel.com.mk
loading...

Остави коментар