Friday, February 24, 2017

ЦРВЕНИОТ СОК ВО МЕСОТО НЕ Е КРВ

Додека многу луѓе го сакаат стекот „крвав“ т.е. средно-печен (меѓу кои и Доналд Трамп), други се плашат или барем се загрижени околу јадењето на месо...

КАКО ДА СВАРИШ ИДЕАЛНО ЈАЈЦЕ КАКО ПРАВ НАУЧНИК

Варењето јајца би требало да е најлесната кулинарска вештина на светот, нели? Ама не секогаш е: можеш да завршиш со гуменеста белка, „кредаста“ жолчка или половина белка...

Како до подобра исхрана?

Избегнувајте масти од животинско потекло, тие се заситени масти чии масни киселини создаваат цврсти масти кои кај животните се користат како резерва, а кај...

Со овој напиток кажете им збогум на маснотиите околу стомакот

Одговорот се крие во напиток кој може да го напрвите дома и кој треба да се пие како замена за појадок. Главната причина за настанување...

Народен лек за брзо исфрлање на камен од бубрег

Еден од најефективните природни лекови за оваа болест, кој се користи повеќе од 300 години, е мешавината од маслиново масло и лимонов сок. Се што...

Јадете јаткасти плодови во умерени количини, еве што тие можат да предизвикаат

Проблеми со варењето Ако се чувствувате надуено по консумирањето на јаткасти плодови, не сте единствени. Надуеноса е најчестата последица на фитатите и танинот, материи кои...

Внимавајте што купувате: Знаете ли што значат налепниците на овошките?

Дали некогаш сте забележале налепници на овошјето кое го купувате во продавница? Знаете ли што значат? 1. Ако кодот има четири цифри кои почнуваат со...

Јадете 5 ореви дневно и за брзо време ќе ги видите резултатите

Ефектот од конзумирање на ореви е толку голем, што многу луѓе имаат здравствени подобрувања за само 4 часа од конзумирањето на истите. Оревите во тој...

Чаша црвено вино пред палење цигара: Се неутрализира штетата од цигарата?

Најновите откритија на научниците укажуваат на тоа дека чаша црвено вино пред да испушите цигара може да ја спречи штетата која ја предизвикува пушењето. Виното...

Колку трошат домаќинствата во светот за храна?

Има само 8 земји во светот каде што домаќинствата трошат помалку од 10% од своите приходи за храна. Четири од нив се во Европа: Обединетото...

Занимливи содржини

2 милиони прегледи на филмот за тажното куче (видео)

– Овој краток филм е наш подарок до сите живи суштества на планетата и се надеваме дека ќе ви се допадне и ќе има...

Девојка која беше парализирана 11 дена ја изненади својата медицинска сестра (видео)

Кога Бејли Мјурил необјасниво станала парализирана од половината надолу нејзините родители и медицински сестри се исплашиле дека таа ќе остане парализирана од остатокот на...

Потресна приказна: 5 – годишно момче прв пат влегува во Мекдоналдс (видео)

Гледајќи го како низ прозорец ги набљудува луѓето во Мекдоналдс, млад Индијец решава да го внесе бездомното момче внатре и да му купи нешто...